Czujniki położenia


Sposób działania czujników położenia

Czujniki do wykrywania pozycji są wykorzystywane do wykrywania obiektów. W zależności od materiału, który ma być wykryty, do niezawodnego i bezdotykowego wykrywania obiektów stosowane są różne czujniki.

Czujniki indukcyjne wykrywają obiekty metalowe. Zasięg wykrywania zależy od konstrukcji czujnika.

Czujniki pojemnościowe służą do wykrywania obiektów niezależnie od materiału. W przeciwieństwie do czujników indukcyjnych, czujniki pojemnościowe nie oceniają pozycji na podstawie zmiany pola magnetycznego, lecz zmiany pojemności.

W zastosowaniach, w których wymagany jest duża odległość detekcji, stosowane są czujniki ultradźwiękowe o dużym zasięgu. Natomiast czujniki optyczne, takie jak czujniki fotoelektryczne wraz z odbłyśnikami są zazwyczaj najbardziej optymalnym wyborem do pozycjonowania. Jako alternatywę dla czujników fotoelektrycznych, wykorzystuje się czujniki laserowe, które są wykorzystywane do szczególnie precyzyjnego wykrywania najmniejszych obiektów.

Czujniki do siłowników są odpowiednie do detekcji położenia krańcowego tłoków w siłownikach z rowkami typu C i T. Materiał niemagnetyzowany umożliwia rozpoznanie magnesu pierścieniowego zamontowanego na tłoku, a tym samym rozpoznanie pozycji tłoka przez czujnik. Jeśli zasięgi czujników indukcyjnych nie są wystarczające, właściwym wyborem stają się czujniki magnetyczne. Zarówno czujniki do siłowników, jak i czujniki magnetyczne mają znacznie większe zasięgi i częstotliwości przełączania niż czujniki indukcyjne.

Czujniki położenia obejmują również w swoim zakresie, na przykład czujniki pierścieniowe i opaskowe. Wykrywają one małe metalowe części w przewodach podajników wytwarzając pole elektromagnetyczne i reagując na jego zmiany. Sposób działania jest zatem porównywalny z trybem działania czujników indukcyjnych. Wśród czujników położenia nie może zabraknąć mechanicznych przełączników krańcowych. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie informacji o położeniu elementu w procesie poprzez fizyczny jego styk z czujnikiem, po którym może nastąpić np. zainicjowanie kolejnej operacji.

Każdy z czujników wymaga odpowiedniego zamocowania. Dlatego też konieczne jest zastosowanie odpowiednich akcesoriów montażowych.

Pozycjonowanie w przymyśle

Zaletą czujników położenia jest bezdotykowe wykrywanie komponentów. Dzięki mechanicznej kompatybilności, stare wyłączniki pozycyjne mogą być łatwo zastąpione przez inne czujniki.

Ze względu na ich wielorakie zastosowanie i prosty montaż, czujniki te znajdują zastosowanie w wielu aplikacjach w sektorze przemysłowym, takich jak na przykład:

  • Przemysł spożywczy
  • Technika pakowania
  • Budowa maszyn i urządzeń
  • Poligrafia
  • Przemysł tworzyw sztucznych

Szeroki wybór czujników położenia w Automation24

W kategorii czujniki znajdziesz szeroki wybór czujników położenia dostępnych w Automation24. Od czujników indukcyjnych poprzez czujniki fotoelektryczne, w tym odbłyśniki, czujniki laserowe, czujniki ultradźwiękowe, czujniki pojemnościowe, czujniki magnetyczne, czujniki do siłowników, czujniki pierścieniowe/rurowe, ramkowe i widełkowe bariery świetlne, mechaniczne wyłączniki krańcowe po akcesoria montażowe do czujników położenia. W ofercie posiadamy także testery czujników do testowania funkcji czujników. W ofercie znajdziesz wszystkie popularne warianty czujników renomowanych marek, takich jak ifm, microsonic, Eickmann Elektronik, Datalogic i Eaton.

W zależności od typu wybranego czujnika oferujemy różne konstrukcje oraz sposoby instalacji. Decydującym kryterium wyboru odpowiedniego czujnika położenia jest jego funkcja wyjścia. Użytkownik powinien określić odpowiednią funkcję, która ma być wyzwalana przez czujnik. Najczęściej wybierana funkcja w czujnikach takich jak czujniki pojemnościowe, indukcyjne i ultradźwiękowe to wyjście normalnie otwarte. W przypadku czujników fotoelektrycznych funkcje wyjścia to światło-włącz oraz ciemno-włącz. W zakresie czujników fotoelektrycznych znajdują się czujniki o różnych zasadach działania, takich jak czujniki dyfuzyjne, refleksyjne oraz bariery świetlne.

Niezależnie od tego, jakich czujników położenia szukasz do swojej aplikacji - znajdziesz je w Automation24.

W Automation24 znajdziesz duży wybór czujników położenia w bardzo przystępnych cenach.

Zautomatyzuj swoją aplikację za pomocą odpowiednich czujników położenia.