Kable / przewody


Kable i Przewody: Różnica

Kable i przewody są jednymi z najczęściej stosowanych komponentów w dziedzinie techniki łączeniowej. Stosuje się je, na przykład do przesyłania energii lub sygnałów.

Jaka jest różnica między kablem, a przewodem? Kabel to mechanicznie powlekany drut lub kombinacja kilku pojedynczych izolowanych drutów, zwanych również skrętką. W porównaniu z przewodami, kable są bardziej wytrzymałe i chronione przed wpływem czynników zewnętrznych dzięki swojej powłoce i dlatego nadają się również do stosowania na zewnątrz. Można je również układać pod ziemią lub pod wodą.

Przewody zazwyczaj składają się tylko z jednego izolowanego drutu lub rdzenia i są przeznaczone do stosowania wewnątrz i na powierzchni. Przewody są często wykorzystywane na przykład do okablowania rozdzielnic i szaf sterowniczych.

Rodzaje kabli i przewodów

Kable i przewody są ważnym elementem w wielu zastosowaniach przemysłowych stosowane są w różnego typu rozwiązaniach. Na przykład, rozróżnia się następujące typy:

  • Przewody do czujników i zbiorcze
  • Przewody sterownicze
  • Przewody do transmisji danych
  • Przewody pojedyncze
  • Kable krosowe
  • Kable łączeniowe, np. sieciowe

Kable do czujników są stosowane we wszystkich gałęziach przemysłu do okablowania elementów pomiarowych. Kable zbiorcze służą głównie do zasilania i transmisji danych z/do czujnika/siłownika.

Kable sterownicze stosowane są szczególnie w budowie maszyn i urządzeń lub w technice grzewczej i klimatyzacji do przesyłu energii i sygnałów. Niektóre z nich nadają się również do zastosowań w ruchu.

Kable do transmisji danych zapewniają bezpieczną transmisję danych.

Przewody pojedyncze w postaci drutu lub skrętki są wykorzystywane w szerokim zakresie aplikacji. Sztywne przewody pojedyncze przeznaczone są do instalacji stałych, natomiast warianty elastyczne nadają się również do zastosowań w elementach ruchomych.

Kable krosowe stosowane są w technologii sieciowej i telekomunikacyjnej i umożliwiają połączenia między urządzeniami z przyłączami w postaci portów.

Kable łączeniowe to kable sieciowe, które są używane do np. okablowania w budynkach.

Obowiązują następujące zasady: Kable PUR są mechanicznie bardziej wytrzymałe niż kable PCV. Kable PVC są bardziej odporne na działanie substancji chemicznych i środków czyszczących.

Szeroka gama kabli i przewodów renomowanych producentów w Automation24

W Automation24 znajdziesz szeroką gamę kabli i przewodów o różnych średnicach i z różnych materiałów w zakresie przemysłowej techniki łączeniowej.

Oferujemy przewody do czujników i zbiorcze firmy LAPP, Murrelektronik i ifm do różnych zastosowań - od standardowych po przemysł spożywczy, automatyzację i budowę maszyn.

Przewody sterownicze firmy LAPP dostępne są w wersji ekranowanej lub nieekranowanej, do zastosowań jako przewody sterownicze, spiralne sterownicze, a ponadto w wersji certyfikowanej przez HAR w formie przewodów pojedynczych i sterowniczych.

Posiadamy także ekranowane i nieekranowane przewody do przesyłu danych od tego producenta. W ofercie mamy kable do przesyłu danych za pomocą prostych protokołów, a także Ethernet, LAN lub PROFINET.

Jeśli szukasz przewodów pojedynczych, Automation24 oferuje również wybór certyfikowanych przez HAR przewodów pojedynczych firmy LAPP w wersjach H05V-K i H07V-K.

Dodatkowo znajdziesz również ekranowane kable krosowe RJ45 firmy LAPP o charakterystyce transmisyjnej CAT 6A oraz firmy PHOENIX CONTACT z CAT 5.

Dodatkowo w Automation24 oferujemy ekranowane kable łączeniowe M12/RJ45 firmy ifm oraz PHOENIX CONTACT o charakterystyce CAT 5.

Wskazówka: W Automation24 oferujemy również wybór zarobionych dwustronnie kabli, które służą do bezpośredniego łączenia urządzeń.

W sklepie internetowym Automation24 znajdziesz duży wybór kabli i przewodów znanych marek w bardzo przystępnych cenach. Wybierz odpowiedni dla swojej aplikacji już teraz! Chętnie pomożemy Ci w wyborze - po prostu z korzystaj z jednej z formy kontaktu.