Enkodery


Enkodery - Absolutne i Inkrementalne

Enkodery używane są do pomiaru prędkości obrotowej, pozycji, długości, kątów i przemieszczenia. Przy ich użyciu, ruchy mechaniczne konwertowane są na sygnały elektryczne, które następnie są analizowane przez sterownik PLC, komputer przemysłowy lub licznik.

Rozróżnia się enkodery absolutne i inkrementalne. Enkodery absolutne zwracają precyzyjny sygnał dla każdej pozycji, natomiast enkodery inkrementalne generują określoną liczbę impulsów na jeden obrót. W przypadku wyłączenia zasilania, enkodery absolutne mogą kontynuować funkcjonowanie z tej samej pozycji jak przed zanikiem zasilania. Enkodery inkrementalne, muszą mieć zawsze przypisany punkt odniesienia.

Enkodery dostępne są w wersji z wałem, bądź z tuleją na wał. Enkodery z tuleją montowane są bezpośrednio na wał i pozwalają na oszczędność miejsca.

Obszar zastosowań enkoderów

Enkodery używane są w wielu aplikacjach przemysłowych. Zazwyczaj używane są w obszarach takich jak:

  • Instalacje automatyki,
  • Inżynieria mechaniczna,
  • Technologia pakowania,
  • Manipulatory,
  • Systemy przenośników.

Enkodery znajdują także zastosowanie w aplikacjach gdzie może być zastosowana zasada detekcji magnetycznej i w przypadkach gdzie występują trudne warunki pracy, które uniemożliwiają detekcję optyczną.

 

Enkodery firmy ifm w Automation24

W kategorii technika napędowa można znaleźć enkodery inkrementalne firmy ifm. Możesz wybierać spośród serii podstawowej, np. ifm electronic RV3100 i wersji z wyświetlaczem i przyciskami do programowania, np. ifm electronic RVP510.

Obie wersje oferują komunikację IO-Link i dostępne są w wersji z wałem lub tuleją na wał. Dzięki obrotowemu połączeniu, możliwe jest połączenie radialne i osiowe. Zarówno wersja podstawowa jak i ta z wyświetlaczem umożliwiają programowanie z rozdzielczością 1...10 000 i sygnałem TTL/HTL. Oba rodzaje mogą pracować w zakresie temperatur od -40 do 85 °C zgodnie z ograniczeniami detekcji magnetycznej.

Enkodery podstawowe ze złączem 5-cio biegunowym M12 są ustawiane i programowalne przez IO-link. Ponadto są one wzmacniane, odporne na wstrząsy i wibracje. Enkodery z wyświetlaczem zmieniającym kolory i przyciskami funkcyjnymi łączone są 8-mio polowym złączem M12. Mogą one być programowane lokalnie na urządzeniu. Zintegrowane funkcje monitorowania prędkości i kierunku, a także licznik w jednej obudowie, czynią te produkty innowacyjnymi na rynku.

Poza enkoderami inkrementalnymi oferujemy także dedykowane akcesoria mechaniczne, np. nakrętki sprzęgające i koła pomiarowe.

W Automation24 sprzedajemy produkty oferujące innowacyjne funkcje w doskonałym stosunku ceny do jakości. Zamów dzisiaj i zaoszczędź do 20% od ceny rekomendowanej przez producenta!