Przemienniki częstotliwości


Funkcje przemienników częstotliwości

Przemienniki częstotliwości nazywane są często falownikami, bądź przekształtnikami częstotliwości i służą do regulacji prędkości silników elektrycznych.

W tym celu urządzenia te konwertują prąd zmienny na prąd stały, a następnie modyfikują jego parametry takie jak częstotliwość i amplituda. Prąd stały jest następnie konwertowany z powrotem na prąd zmienny na wyjściu.

Regulacja prędkości obrotowej niesie ze sobą wiele korzyści. Na przykład optymalizacja mocy silnika do odpowiednich wymagań pozwala na optymalizację całego procesu, a także zmniejszenie naprężeń mechanicznych na urządzeniach.

Gdzie znajdują zastosowanie przemienniki częstotliwości?

Urządzenia te znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba sterowania silnikiem elektrycznym.

Przemienniki częstotliwości wykorzystywane w następujących obszarach:

  • Linie produkcyjne,
  • Automatyka budynkowa,
  • Technologie transportowe,
  • Wodociągi i kanalizacja.

Efektywność energetyczna jest coraz ważniejszym tematem w przemyśle, dlatego zapotrzebowanie na przemienniki częstotliwości stale rośnie. Urządzenia te stanowią więc istotną część każdej maszyny i instalacji.

 

Przemienniki częstotliwości firmy Siemens w Automation24

W Automation24, znajdziesz przemienniki częstotliwości SINAMICS V20 firmy Siemens o różnych parametrach. Kompaktowe przemienniki częstotliwości znajdują zastosowanie w prostych aplikacjach od 0,12 do 15 kW. Zużywają one mało energii dzięki trybowi ECO, który pozwala na dostosowanie parametrów prądu do aktualnego obciążenia.

Dzięki różnorodności i wszechstronności oferowanych połączeń, możliwa jest szybka i prosta instalacja tych przemienników częstotliwości.

Ponadto ich obsługa jest także bardzo prosta. Ustawienia standardowe dla typowych zastosowań pozwalają na szybkie uruchomienie bez konieczności użycia dodatkowych narzędzi.

Dzięki dodatkowemu modułowi web serwer Smart Access Siemens SINAMICS V20 - 6SL3255-0VA00-5AA0, obsługa tych urządzeń może być jeszcze prostsza. Wbudowany Access Point pozwala na utworzenie połączenia bezprzewodowego z urządzeniami mobilnymi. Umożliwia to skorzystanie z dodatkowych funkcji takich jak asystent uruchamiania, ustawianie parametrów oraz monitorowanie urządzenia.

Ponadto przemienniki te można rozbudować dodatkowo o Rezystor hamowania SINAMICS - 6SL3201-0BE21-0AA0 wraz z odpowiednim adapterem SINAMICS G110 - 6SL3261-1BA00-0AA0, które pozwolą na szybkie zmniejszenie prędkości obrotowej nawet przy większych obciążeniach. Dzięki Modułowi do wczytywania parametrów SINAMICS V20 - 6SL3255-0VE00-0UA1 możliwe jest odczytywanie i kopiowanie parametrów bez podłączenia przemiennika do prądu. Panele operatorskie, np. SINAMICS V20 - 6SL3255-0VA00-4BA1 lub BOP-interface SINAMICS V20 - 6SL3255-0VA00-2AA1 pozwalają na obsługiwanie przemienników częstotliwości poza szafą sterowniczą.

Zamów przemienniki częstotliwości w najlepszych cenach w Automation24 i przygotuj swoje aplikacje do spełnienia przyszłych wymagań. W dłuższej perspektywie zauważysz korzyści płynące z efektywności energetycznej i ochrony maszyn i instalacji, co w konsekwencji prowadzi do oszczędności.