Czujniki procesowe


Zasada działania czujników procesowych

Czujniki procesowe pełnią różnorodne funkcje detekcji i monitoringu wartości procesowych w aplikacjach przemysłowych. Dla przykładu w aplikacjach pneumatycznych sprawdzają one ciśnienie, przekazują informacje o poziomach i monitorują temperaturę procesów krytycznych. Możliwe jest także zastosowanie jednostki przetwarzającej i sondy, które uzupełniają się wzajemnie w monitorowaniu całego zakresu wartości procesowych.

Gdzie używane są czujniki procesowe?

Czujniki te pełnią ważne funkcje w aplikacjach w wielu przemysłach takich jak:

W technologii oczyszczania ścieków czujniki procesowe monitorują poziomy w zbiornikach lub ciśnienie w systemach hydraulicznych oraz przesyłają zmierzone wartości do sterownika. Ponadto istnieją specjalne czujniki wykrywające przedostanie się niepożądanej cieczy, np. wody do oleju.

Czujniki procesowe w Automation24

W magazynie Automation24 posiadamy różnorodne czujniki, które mogą być użyte w wielu kompleksowych aplikacjach. Wśród nich znajdziesz produkty firmy z wieloletnim doświadczeniem - ifm.

Aby umożliwić Ci niezawodne monitorowanie ciśnienia w maszynach i urządzeniach w różnych obszarach zastosowań, oferujemy Ci czujniki ciśnienia z różnych serii.

Znajdziesz u nas czujniki przepływu, zwane również przepływomierzami, które są wykorzystywane w szczególności do monitorowania mediów płynnych i gazowych.

Do monitorowania stanu procesu można wykorzystać dostępne w asortymencie Jednostki przetwarzające/Konwertery sygnału.

Ponadto w naszym sklepie internetowym dostępne są czujniki przepływu różnego rodzaju: mechatroniczne, elektromagnetyczne oraz Vortex. Przykładem może być przepływomierz elektromagnetyczny SM7000 firmy ifm. Monitoruje on przepływ cieczy przewodzących takich jak chłodziwa w systemach spawalniczych. Czujnik jest zaprojektowany dla przepływów o wartości do 100 litrów na minutę. Wartości mierzone wskazywane są na czterocyfrowym wyświetlaczu alfanumerycznym LED.

Jeśli chodzi o pomiar poziomu różnych cieczy w zbiorniku, to właściwym wyborem są czujniki poziomu. Do tego zastosowania można wybrać czujniki poziomu, które działają w oparciu o pomiar pojemnościowy, lub które działają na zasadzie ukierunkowanej mikrofali. Ponadto do monitorowania poziomu płynów odpowiednie będą także Punktowe sygnalizatory poziomu. Czujniki te informują o przekroczeniu lub nie osiągnięciu określonej wartości poziomu, ale nie odzwierciedla aktualnego poziomu cieczy, jak w przypadku czujników poziomu.

Jeśli chcesz mieć podgląd na ciśnienie w swojej aplikacji, powinieneś sprawdzić ofertę Manometrów w tej kategorii o tej samej nazwie.

Jeśli natomiast szukasz urządzenia do pomiaru temperatury, to w naszym portfolio znajdziesz również odpowiednie produkty. Do elektronicznego monitorowania temperatury służą czujniki temperatury, odpowiednio sondy temperatury i przetworniki temperatury. Do pomiaru temperatury polecamy także termometry rezystancyjne, zwane również czujnikami PT100 lub przemysłowymi sondami temperatury. Czujnik wkręcany TM4101 jest kolejnym z gamy polecanych czujników procesowych. Służy on do precyzyjnego pomiaru temperatury w zakresie od -40 do +150 °C. Dokładne pomiary dużych wartości gwarantuje termometr rezystancyjny. Pomimo, że sonda jest grubości 6mm, co daje jej odporność na wysokie ciśnienie do 400 bar, charakteryzują ją także doskonałe czasy odpowiedzi T05=1s i T09=3s.

Jeżeli natomiast poszukujesz mechanicznego pomiaru temperatury, to odpowiednie do tego celu będą termometry bimetaliczne dostępne w naszym asortymencie.

Dla czujników procesowych z interfejsem IO-Link, w kategorii IO-Link znajdziesz odpowiednie moduły master IO-Link i narzędzia do programowania.

W Automation24 znajdziesz duży wybór czujników procesowych w bardzo przystępnych cenach. Wybierz teraz odpowiedni czujnik i w ten sposób zapewnij bezpieczną pracę Twojej aplikacji!